Про проект

(ВИ)жити в 90-х – освітня платформа

(ВИ)жити в 90-х – освітня платформа про 90-і роки у Львові, базована на проекті Центру міської історії - Львів Інтерактивний, створена на основі фотовиставки Тадеуша Рольке "Завтра буде краще", яка експонувалась у Центрі міської історії в 2016-2017 роках. Це продукт річної праці збору та аналізу інформації, створення інформаційного та розважального контенту (під час програми "Далека -Близька історія")

Розробники сайту пропонують користувачам "побавитись" в історію, розкладати та складати сюжети, вибудовувати зв’язки, прослідковувати, як всі ці дрібниці взаємодіють із підручниковою історією і чи взаємодіють, виходити на ширші теми. Хронологічно дослідження охоплює період з 1986 по 1996 рік.

Це історія, яку Ви не зможете побачити на сторінках шкільних підручників – жива та актуальна, контрастна та кострубата, абсурдна та правдива. Тут не знайдете переліку дат, сухих фактів, глобальних подій та історій великих людей. Натомість познайомитесь з мозаїкою особистих історій, спогадів та сюжетів, які показують період трансформацій кінця ХХ століття у дрібницях, таких як повсякденні речі, практики, події та історії.

Місія

"Цікавіше, ніж в підручнику" – хочемо зробити історію близькою, надати сухим підручниковим фактам людського обличчя, показати, що історія – не чорне і біле, а різноманіття сюжетів та подій. Ми також переконані, що історію, як і багато інших дисциплін можна пізнавати у грі.

Мета
Дефіцит товарів, черги, кравчучка, перші банки, Червона Рута, рагуль, купони, шоколадна біржа, варені джинси, територія А, демонстрації... Що об’єднує всі ці поняття? З чим вони асоціюються? Чим є історія переломного періоду 90-х років для народжених у 2000-х – подіями з розповідей батьків чи параграфом з підручника? У який спосіб об’єднати дві речі в одну, зробити період близьким та цікавим для дітей і підлітків?

Такі питання виникли у ідейників ресурсу, а натхненням стала виставка фотографій Тадеуша Рольке "Завтра буде краще", що експонується в Центрі міської історії з серпня 2016 року.

Розробники освітньої платформи – студенти та студентки перших років навчання, які ще пам'ятають, як їм викладали у школі новітню історію України, і мають ідеї, як можна зробити її цікавішою та змістовнішою, виходячи за межі великих подій та "великих людей".

Даним проектом ми прагнемо показати історії людей, співучасників та співтворців цихподій, передати їхні настрої та очікування. Шукати способи, як спуститися з рівня політичної історії до історії повсякднення, "олюднити" події і включити особисті історії в загальний наратив. Зробити сухий фактологічний матеріал з підручника жвавим та ігровим, а водночас корисним і пізнавальним для відвідувачів сайту.

Для кого
Платформа розроблена для дітей, школярів, старшокласників, вчителів, студентів. Але ресурс буде цікавим всім, особливо тим, хто був учасником подій 1990-х років. Сподіваємося, що такий підхід спонукатиме до розмов, які допоможуть відкрити 90-ті ще й на рівні приватної історії власної сім’ї.

Освітній ресурс "(ви)ЖИТИ в 90-х"

Ресурс складається із чотирьох розділів: словника термінів і понять (Що є Що), збірки ігор та тестів (Забавки), віртуальної карти (Місця) і матеріалів (для вчителів та школярів). Всі розділи пов’язані між собою і містять теги та гіперлінки.

"Що є що". Словник термінів та понять 90-х років "від А до Я".
Тут зібрані "підручникові" терміни, заголовки параграфів чи питання зовнішнього оцінювання, які подані через дрібниці, деталі, історії та спогади реальних людей. Словник містить зображення, відеоматеріали, цитати спогадів та корисні посилання.

"Забавки". Цикл ігор та тестів.
Після проходження тесту чи забавки можна звірити інформацію чи дізнатись більше у розділах "Місця", "Що є Що" та "Матеріали".

"Простори". Віртуальна мандрівка Львовом 90-х років.
Місця, замарковані на мапі, показують явища, події та людей, за допомогою яких можна прослідковувати трансформації та зміни, які відбувались у місті. Карта містить функцію фільтру, що допомагає не розгубитися серед значної кількості місць. Більшість об’єктів містять лінк на проект Центру міської історії "Львів інтерактивний", де можна ретельніше дізнатись про місце, та все, що з ним пов’язано, переглянути матеріали з медіаархіву.

"Матеріали". Навігація та тексти для вчителів та учнів.
Тут Ви знайдете поради та способи використання інформації ресурсу у навчальному процесі, посилання на корисні матеріали, базу даних, використаних в ресурсі. Особливість цього розділу полягає в тому, що вчителі можуть використовувати його в навчальному процесі, а школярі - при підготовці до модулю чи зовнішнього оцінювання.

 

Над проектом працювали:
Команда студентів та студенток перших курсів навчання, готові надихати і переконувати, що історія може бути захопливою:
Ярослава-Анастасія Цетнар, Катерина Косів, Роман Кобрин, Олена Поліщук, Валентин Гуцал, Марія Козак, Софія Стрілець, Данило Янковський, Юля Кіщук, Оля Добровольська.

Дизайнерка: Оксана Демків

Розробники сайту: Любомир Олійник (програміст сайту), Іван Білоус, Назар Тимчина

Координаторка програми: Христина Бойко

Лекції, зустрічі, виклади:
Василь Расевич, Богдан Шумилович, Маркіян Іващишин, Олесь Дзиндра, Олесь Пограничний, Ірина Магдиш, Любомир Петренко, Зоя Звиняцьківська

Супровід та підтримка:

Наталя Отріщенко, Ірина Мацевко, Олександр Маханець, Тарас Тортина, Тарас Назарук, Ірина Склокіна, Ольга Заречнюк, Мар'яна Мазурак

Вам буде цікаво
Онлайн-інструменти на уроках історії
Огляд цифрових можливостей та ресурсів для викладання історії у школі
Як оприявнювати і персоналізувати спадщину винищених та виселених спільнот міста?
Розробка сценарію уроку на основі історії "Підземний світ. Історія Кристини Хігер"
Історія Кристини Хігер. Сценарій уроку
У серії матеріалів публікуємо розроблені командою едукаторів та дослідників  навчально-методичні матеріали для вчителів, базовані на дослдженнях та проектах Центру міської історії.