Pani Oksana i Pan Oleksandr
Respondenci (ojciec i córka) są najstarszymi mieszkańcami budynku nr 6 przy ul. O. Kolberga. Ich rodzina wprowadziła się do tego budynku w latach 50-tych XX w. W wywiadzie jest mowa o ogólnym stanie budynku, zmianach, które zaszły w ciągu drugiej połowy XX wieku, remontach i przeplanowaniach, a zwłaszcza o generalnym remoncie budynku w latach 70-tych; sąsiadach, poszczególnych starych przedwojennych przedmiotach, wewnętrznym podwórzu i kwietniku przed budynkiem, o ulicy O. Kolberga ogółem.
Wypowiedzi respondenta/respondentów we fragmentach transkrypcji wywiadu przytaczane są bez żadnych zmian.- Будинок № 6 по вул. О. Кольберга
(Сухопляс Олександр Олександрович) Дом этот старый, перекрытия деревянные… Девятнадцатого столетия как делали… Дома нормально спланированы были… Трьохкомнатная была, там одна комната еще есть отгороженная. Это мой тесть уже сделал отсюда вход… А так он был двухэтажный, две семьи наверное жило…
(Мацієвська Оксана Олександрівна) …Бабушка с дедушкой сюда переехали в 52–54 (1952–1954)…
(Мацієвська Оксана Олександрівна) 52–54 (1952–1954) вони в'їхали, то була така загальна… з сусідкою… А взагалі то була. Як я розумію, така вілла… Вхід був тільки з того (з вулиці) боку..., загальний. Балкона не було над брамою, то він потім, пізніше вже був добудований і нашого входу не було… А десь в семи десятих роках перебудували, вже зробили окремий вхід…
(Сухопляс Олександр Олександрович) Фигура богини была, она осталась и тот балкончик был… И не было парикмахерской конечно… При поляках в подвале квартиры были… Все украинцы жили в подвалах… Две квартиры в подвале было…
Довоєнні мешканці
(Сухопляс Олександр Олександрович) Дело в том, что тут жила моя жена… А предки ее, отец получили эту квартиру после войны… А здесь до этого жил стоматолог, поляк, так было по разговорам… Даже приезжали с Польши (довоєнні мешканці), я о них ничего не знаю…
(Мацієвська Оксана Олександрівна) (Старі довоєнні мешканці) ні таких немає, єдине, що напевне в 80-х роках чи після того може як кордон з Польщею відкрили, то баб ушка розказувала, що приїжджали… або їх діти приїжджали (довоєнних мешканців)… не просилися в середину, єдине, що пофоторгафували ззовні…
Сусіди
(Мацієвська Оксана Олександрівна) В нас була загальна квартира. Її поділили… Кухня, санвузол – все це було загальне… Вона (сусідка на поверсі)… переїхала сюди зі своєю мамою…Вона довго жила… Наверху тут жила жіночка така старенька, вона також чи померла…, заселилась молода сім’я… Зараз (в будинку) є чотири квартири… Вони також сюди переїхали, так, щоб вони якусь історію знали, то напевне, що ні… Внизу я пам’ятаю жила жіночка і вона напевне десь в роках 80-х получила квартиру… Під нами ця квартира не експлуатується як житлова…
Ремонти. Перепланування
(Мацієвська Оксана Олександрівна) Єдине, що вхід в кімнату змінювали самі, так такого перепланування не було… Єдине, що таку кухню облаштували вже в 70-х роках… Ні… (сусіди не робили кардинальних перепланувань) Фасад не менялось, только внутри… Сходи такі ж самі…, настільки добротно це все було зроблено, що нічого не мінялось, проходиш, то вони скриплять, такою старовиною віддають… Нічого не мінялось, таке автентичне є… Капітальний ремонт був як це розділення було…, вот тоді і перегородили…, від’єдналися від сусідів… Всі виїжджали, баб ушка казала, що вона не погодилася виїжджати, вона тут жила під час капітального ремонту…
(Сухопляс Олександр Олександрович) Еще одну ванну сделали, была одна…, разделили, была ж неразделенная…
(Мацієвська Оксана Олександрівна) Дах… Робили ремонт… десь до 5 років…(Сухопляс Олександр Олександрович)Та не еще жил отец, при нем делалось…
Старі речі
(Мацієвська Оксана Олександрівна) Вікна я не знаю якого року, ми їх не міняли…. Навіть такі ручки і двері… міжкімнатні… Тут вже були перероблені, а міжкімнатні з тими самими ручками…
(Сухопляс Олександр Олександрович)Печки стояли тут и в комнатах. Ну, то забрали и сделали отопление… Это старые, такие типовие…. Их не переделывал никто… Только подвели газовое отопление…
(Мацієвська Оксана Олександрівна) Ну такий коричневий кахель був… Тут (в кухні) такий білий (кахель) був… А там (в кімнатах) з візеруночками були… Зверху там також такі візеруночками були, майже до стелі…, 60 см (за шириною)… Паркет також ще старий… Двері вхідні настоящі, сусіди згори кілька років тому почистили і полакували…, вони ще з тих часів…
Внутрішній двір будинку
(Мацієвська Оксана Олександрівна) …дерева батько насадив, цілий сад… В нас тут завжди такий полісаднічек і був, завжди такий полісаднічек був, єдине, що може якісь квіточки висаджували… Батько років 15 назад насадив дерева, вони виросли… і нам таку зелень дають… Яблуня така була, що ще дід посадив… тут були такі тополі, вони могли впасти на будинок і їх зрізали… В принципі в загальному нічого не змінювалося…
- Вулиця О. Кольберга
(Мацієвська Оксана Олександрівна) …Машини майже не їздили абсолютно по нашій вулиці, бо з вулиці чупринки стояв знак кірпіч… А знизу, з Нечуя-Левицького вони якось також не заїжджали… В нас була настільки спокійна вулиця… Мої спогади дитячі, що тиша така, як крапає дощ було чути, як пічка горить… Зараз рух дуже великий, навіть маршрутки, коли є пробки дуже, проїжджають по нашій вулиці… Цей рух автомобільний дається взнаки… Наша вулиця була повністю з брущаткою… Брущатка там була темна… І рівно два роки тому познімали те все і заасфальтували…
- Вибірковий транскрипт інтерв'ю, записаного 14.07.2010.
- Автор: Галина Боднар