Школа
Про проект

Містопланування та архітектура. Книги для дітей

“Сьогоднішні діти створюватимуть наші міста вже завтра” - популярні слова, які використовують автори та авторки архітектурних проектів для дітей в мотиваційних статтях та прес-релізах програм. В українських школах діти не отримують базових знань з архітектури та містопланування, попри те, що  тема актуальна та важлива. Альтернативою є неформальні школи, програми та дитячі книги, що охоплюють міську та архітектурну тематику. Дитяча література допомагає виховати у дітей розуміння стосунків з містом, зацікавити процесами, що відбуваються у місті, розуміти механізми впливу та змін, осмислювати простір критично, висловлюватись та приймати обґрунтовані рішення.

У Центрі міської історії ми провадимо програми з міською тематикою, користуємось при підготовці книгами, які, на жаль, часто ще не присутні на полицях українських книгарень.
Ділимось з вами добіркою книг та продуктів, пов’язаних з дитячою архітектурною освітою, які маємо (чи хотіли б мати) у нас в бібліотеці.
Запрошуємо до бібліотеки Центру для ретельнішого знайомства та використання.

D.O.M.E.K. Doskonałe Okazy Małych i Efektownych Konstrukcji

Machowiak Aleksandra, Mizieliński Daniel

Wydawnictwo Dwie Siostry, WarszawaМінімалістична, чудово ілюстрована книга, яка зацікавить як наймолодших читачів та читачок, так і дорослу аудиторію. Дотепні та лаконічні малюнки, доступні описи розповідають про тридцять п’ять незвичайних будинків, створених найвідомішими архітекторами світу. Важливо, що автори книги показують дім, виходячи за рамки переліку стилів та хронологій, натомість розкривають ширші поняття.  Видавництво “Dwie Siostry” в характерному напрямку заповнює нішу “інтелектуальних книги для дітей і чудово поєднує їх з іронією та чудовим візуальною частиною.

Дива архітектури. Атлас. 

Сара Таверньє, Олександр Веріль
Видавництво “Ранок”
Вік: 6+

Огляд світової архітектури від стародавніх руїн до надсучасних будов. На великих сторінках-мапах можна знайти історію архітектурної спадщини, дізнатися хронологію будівництва, короткі біо архітекторів, інформацію про нагороди в галузі архітектури.
Книга візуалізована інфографіками, тож має бути цікавою та доступною як для дітей, які лише вчаться читати, так і для підлітків, для яких стиль дудлінгу близький та альтернативний до багатотекстових шкільних підручників.

Lots Hardcover
Marc Martin

Книга пропонує ще одну опцію взаємодії з містом. Відправившись на прогулянку з блокнотом і олівцями, починаєш звертати увагу на те, що часто залишається непомітним. Австралійський ілюстратор Марк Мартін виділяє характерні для місця (міста) деталі, з яких формується міський простір. Зображення та описи провокують читачів та читачок на багато запитань “чому?”, а також так влучно показують процеси (історичні, економічні, наукові…), які відбулися у містах і зумовили саме такий їхній вигляд тепер.

The Little House

Virginia Lee Burton
ВіК: 3+

Книга потрапила в список найкращих книг ХХ століття і отримала почесну медаль Калдекотта Американської бібліотечної асоціації в 1943 році - вищу нагороду в галузі дитячої літератури. Будиночок - максимально проста і зрозуміла дітям метафора. Багато символізму в ілюстраціях та фабулі - про процеси урбанізації, через протиставлення маленького дому великим містам.  

Draw Me a House: Architectural Ideas, Inspiration, and Colouring In Paperback
Thibaud Herem

Популярна в світі "інтерактивна" книжка-розмальовка. Книга пропонує водночас запроектувати бабусину квартиру в маленькому місті і Нью Йоркську висотку, легко і творчо знайомить з різними архітектурними ідеями та підходами. Розмальовуючи кожну наступну сторінку, читач дізнається  про базові архітектурні елементи, функції, важливість лінії, кольору та світла.

Маленький будівник

Побутелектротехніка, Харків
Для дошкільнят

Книжка-розкладачка з наліпками. Яскраві малюнки з короткими описовими текстами знайомлять дітей з деталями будівництва: як правильно будувати дім і що для цього потрібно. Книга  інтерактивна і може бути гарним приводом для розмови з найменшими про елементи та функції житла.

Oto jest Paryż

Šašek, Miroslav
Warszawa, Wydawnictwo Dwie Siostry, 2013

Чеський художник Мирослав Шашек ще на початку 60-х років минулого століття створив серію дитячих книжок-путівників “Це…”, присвячену різним популярним туристичним містам і країнам світу (This is Paris, This is London, This is San-Fransico, This is Greece та інші). Протягом десятків років ілюстрації в поєднанні з дотепною та цікавою інформацією знайомлять дітей з історією, мистецтвом, архітектурою, музикою, і традиціями у різних куточках світу. Особливістю усіх книжок Мирослава Шашека є відчуття присутності  іронічного й уважного автора, що зближує і дещо персоналізує розмову з читачем.

Archi Tekturki. Powojenne Budynki Warszawskie

Happach, Marlena, Czaika, Robert

Warszawa, Muzeum Powstania Warszawskiego, 2015

Поп-ап книга, яка актуалізує архітектурну спадщину модернізму. Книга інтердисциплінарна - тут гарно сплелись міська історія, архітектура і мистецтво. Адаптовані до дитячої аудиторії описи  сучасних варшавських будівель,

об’ємна візуалізація допомагає дізнатись про деталі побудови архітектурних об’єктів, водночас надихає і розвиває просторову уяву наймолодших. Книга розрахована для читання дітей разом з батьками.
The Story of Buildings: From the Pyramids to the Sydney Opera House and Beyond

Patrick Dillon (Author), Stephen Biesty (Illustrator)
Вік: 12+

Автор книги архітектор Патрік Діллон створив путівник-інструкцію про все, що пов'язане з архітектурою і містобудуванням. У читача з'являється можливість стати мандрівником у часі - побачити на сторінці одночасно, як будувалися піраміди і Сіднейський оперний театр. Для зручності і наочності в кінці книги розташований алфавітний покажчик і чудові хронологічні інфографіки.

Origami Architecture: Papercraft Models of the World's Most Famous Buildings

Книга - мистецька інструкція, як вирізати і збирати архітектурні пам'ятки з усього світу. Проекти мають діапазон рівнів складності від відносно легкого до складного ( як The Tower Bridge). Книга теж є візуальною енциклопедією,  включає більше 900 фотографій, повнокольорові інструкційні схеми, коротку історію кожної будівлі.

Jestem miasto. Warszawa

Marianna Oklejak, Aleksandra Szkoda
Wydawnictwo: Czuły Barbarzyńca

“Я місто. Варшава” - віммельбух, історичний путівник, запрошення читачів та читачок різного віку до знайомства з містом і змінами у місті у формі гри. Книга складається з великих ілюстрацій з підписами, основою є карта міста, а розповідь про століття змін та перепетій, показує багато нашарувань, які вміщує у собі міський ландшафт.

Забавки та ігри з міською тематикою

Ігри, конструктори, пазли, які знайомлять з базовими підходами, моделями містопланування, елементами міста та їхніми функціями, що дає користувачам можливості та інструменти до уявляння основних принципів організації просторів, враховуючи потреби та часові контексти

ARCHICONSTRUCTOR ZABAWKA. DECORNATION

MY FIRST PRITZKER

Київ. Карта для мандрів, відкриттів та пригод

Славутич: грай та пізнавай

Огляд підготувала Христина Бойко

Вам буде цікаво
Онлайн-інструменти на уроках історії
Огляд цифрових можливостей та ресурсів для викладання історії у школі
Світовий дитліт і травматичний досвід
В цьому огляді пропонуємо ознайомитись із книгами для дітей, батьків та освітян, що стосуються тем складного минулого
Як оприявнювати і персоналізувати спадщину винищених та виселених спільнот міста?
Розробка сценарію уроку на основі історії "Підземний світ. Історія Кристини Хігер"