Історія Кристини Хігер. Сценарій уроку
У серії матеріалів публікуємо розроблені командою едукаторів та дослідників навчально-методичні матеріали для вчителів, базовані на дослідженнях та проектах Центру міської історії.
Сюжет - Підземний світ. Ті, хто вижив у львівській каналізації під час Голокосту
Імплементація в шкільну прогаму
Тема: Голокост
Клас: 10
Форма проведення: урок змішаного навчання
Особливості проведення
Змішане навчання поєднує у собі три різні форми засвоєння матеріалу, до яких належать : робота з учителем, самостійна робота учня та робота з інтернет- ресурсами в режимі онлайн. Ця модель уроку дозволяє обрати індивідуальний підхід, зважаючи на можливості та потреби кожного учня. Особливістю такого уроку є те, що ми можемо прослідкувати за зростом ефективності навчання, яке спричинене тим, що станції, на яких перебувають учні, мають різну складність завдань у залежності від навченості учня. Ті школярі, що перебувають на станції з найпростішими завданнями після їх виконання потрапляють на станцію з більш складними завданнями та зовсім іншими вимогами та методами їх виконання. Тоді як учень, що перебуває на найскладнішій станції, навчається новим формам виконання завдань, тим самим поглиблюючи вже отримані знання. Також ця форма уроку передбачає командну діяльність, що у свою чергу допомагає розвивати наступні навички та компетенції: вміння працювати в команді, відповідальність, IT- компетенцію та соціальну компетентність. Також робота в команді розвиває критичне та креативне мислення, сприяє розвитку емпатії та EQ. Важливим чинником є й економія часу як для учня, так і для вчителя, оскільки зустрічі відбуваються на стадіях обговорення матеріалу та його деталізації, а не вивчення з нуля.
Не можна також залишати поза увагою теорію поколінь Вільяма Штраусома та Ніла Хоувома, за якою сучасні учні належать до Z-покоління (Gen-Z), які засвоюють краще візуалізовані матеріали, що не містять багато тексту, а також націлені на швидкий результат, що не потребує прикладання багатьох зусиль та значно краще сприймають інтернет-ресурси, аніж книжки. Найкраще ознайомитись з ефективними способами роботи із цим поколінням можна за допомогою складеної таблиці:
Обладнання та підготовка
Комп’ютери, підключені до мережі інтернет, пристрій з можливістю читання QR-коду (смартфон, планшет), проектор.
Перед початком уроку підготуйте кабінет для його проведення у формі змішаного навчання.
Для цього Вам необхідно:
- Об’єднайте столи у три групи для того, щоб сформувати три станції
- Роздрукуйте назви станцій: "Онлайн", "Робота з учителем", "Самостійна робота"
- Роздрукуйте інструктивну карту (Додаток 1) у трьох екземплярах та розкладіть по одній на кожну станцію.
- Станцію "Онлайн" обладнайте трьома або більше комп’ютерами залежно від кількості учнів у групі, які підключені до мережі Інтернет та відкрийте на кожному з них програму Power Point.
- Станцію "Самостійна робота" обладнайте комп’ютером та відкрийте на ньому шаблон ментальної карти у програмі Рopplet за наступним посиланням http://popplet.com/app/#/5285397 (необхідною умовою для даної програми є наявність на ком’ютері Adobe Flash Player, при його відсутності завантажте з браузера та встановіть його). Альтернативним завданням є створення ментальної карти не у програмі Рopplet, а на аркуші паперу. Для цього покладіть на стіл аркуш А3, фломастери, маркери
- Учительський ком’ютер підключіть до проектора та відкрийте вікторину у програмі Кahoot, скориставшись наступним посиланням https://play.kahoot.it/#/?quizId=716563fd-d44b-465c-8e12-5b0fd445163a , згенеруйте код гри
- У класі розмістіть на видному місці таймер, щоб слідкувати за часом
- Роздрукуйте QR-коди для домашнього завдання та таблицю "+, -, цікаво" на кожного учня та роздайте їх на відповідному етапі уроку
Хід заняття
Крок 1 (5 хв)
Формування диференційованих груп
Запропонуйте учням на попередньому уроці, на домашнє завдання опрацювати діалогові картки, що доступні за наступним QR-кодом чи посиланням https://h5p.org/node/452094.
На початку уроку учні повинні пройти вікторину у програмі Кahoot, що буда складена на основі домашнього завдання.
Учитель відкриває дане посилання ( https://play.kahoot.it/#/?quizId=716563fd-d44b-465c-8e12-5b0fd445163a ) та запускає вікторину, що генерує код гри. Учні, війшовши у програму kahoot.it, вводять код, своє ім’я та прізвище. Після проходження вікторини учитель отримує результати, за якими формує групи по стаціях, де група що набрала найменший результат переходить до станції "робота з вчителем", учні з посереднім результатом - у станцію "станція онлайн", а учні з найвищим результатом – у станцію «самостійна робота».
Крок 2 (21 хв)
Робота на станціях
Після того як групи були сформовані, вони отримують інструктивні картки з детальним описом завдань які вони повинні виконати на кожній зі станцій. (Додаток 1) На кожній станції група учнів перебуває протягом 7 хв та здійснює ротації за нижче поданою схемою, виконуючи відповідні завдання. Після ротації учні на станціях "Онлайн" та "Самостійна робота" продовжують роботу попередньої групи.
Крок 3 (15 хв)
Презентація роботи команд
Запропонуйте учням представити результати роботи на завершальній станції. Кожна група отримує на це 5 хв. Усі учні можуть обговорювати роботу та коментувати її, адже усі вони долучились до роботи кожної зі станцій. Учитель модерує процес.
Крок 4 (3 хв)
Рефлексія
Учні заповнюють таблицю.
Плюс (+) | Мінус (-) | Цікаво |
Сюди записується все, що сподобалось на уроці: інформація, форми роботи... | Сюди записується все, що не сподобалось: здалося нудним, викликало неприйняття, залишилось незрозумілим… | Сюди записуються: цікаві факти, запитання, роздуми… |
Крок 5 (1 хв)
Домашнє завдання
Пройдіть по маршруту Христини Хігер, використовуючи наступне посилання
https://lia.lvivcenter.org/uk/storymaps/chiger/ чи QR –код
зробіть фото-колаж із селфі на місцях її історії та замаркуйте їх на карті. Поясніть чому ви обрали саме ті місця у програмі POPPLET.
Додаток 1
Інструктивна карта
Виконайте завдання на трьох станціях і представте результат своєї роботи з теми: "Голокост"
СТАНЦІЯ "ОНЛАЙН" (7 хв)
Підберіть фотографії ІЗ ЗАПРОПОНОВАНИХ СТАТЕЙ до відповідної теми.
Створіть презентацію, давши відповіді на наступні запитання:
- Чи діти стають жертвами нацистського режиму?
- Чи були небайдужі люди, що допомагали євреям?
- У яких місцях євреї могли ховатись задля порятунку свого життя
- Чи вдалось комусь врятуватись? Чому?
СТАНЦІЯ "РОБОТА З УЧИТЕЛЕМ" (7 хв)
- Дайте відповіді на наступні запитання:
- Що таке Голокост?
- Чому він виник?
- Як місто рятувало євреїв?
- Чому їх переслідують?
- Що допомагало рятуватись?
- Звідки світ про це дізнався?
- Чому зелений светрик зберігається у Вашингтонському музеї?
СТАНЦІЯ "ГРУПОВА САМОСТІЙНА РОБОТА" (7 хв)
Використовуючи ментальну карту у програмі popplet, максимально доповніть її, за наступним шаблоном (http://popplet.com/app/#/5285397 ), затсосовуючи зашифровані у QR-коди статті.