Pan Robert
Wypowiedzi respondenta/respondentów we fragmentach transkrypcji wywiadu przytaczane są bez żadnych zmian.
- Будинок № 4 по вул. О. Кольберга
Переїзд
(Мосєсов Роберт Георгійович) Я приехал в 45 (1945) году… Приехал из Ташкента… Приехала наша семья сюда… Из 45 года вот здесь мы и живем. Вот в этом доме с 45 года… Дом это назывался "Вилла Януш". Там даже было написано на доме с той стороны…
Довоєнні мешканці
(Мосєсов Роберт Георгійович) Когда мы приехали сюда, то тут еще жили старые, семья жила. Муж и жена, инженеры… Они жили вот в этом доме… Но они через год уехали в Польшу. А мы здесь оставались жить… Ну, немножко не такой он был этот дом…
звук 00.17–01.33
(Мосєсов Ігор Робертович) 887 (1887) року він (будинок) був побудований професором і він його не добудував так, як він хотів, бо в мене є навіть оригінальні архітектурні проекти… Він трошки змінений є. І той професор звідси поїхав… Тут є різні свідчення, батько каже, шо тут мешкали інженер з дружиною, дуже такі інтелігентні люди… А мені говорили, шо тут мешкали володарі того будинку, що навпроти, це були мебльовані квартири, що здавалися, а володарі тут мешкали… А ше там нагорі жила стара польська пара, вона померла вже тут, вони прислугою були…
Ремонти. Перепланування
(Мосєсов Ігор Робертович)Змінилося що, от ця частина не змінилася, тільки добудували в 75 (1975) році, був капремонт…, збирали підписи, не надбудовували, бо тоді в 68–69 (1968–69) була мода надбудовувати ше один поверх. Не вистачало житла… Наш будинок це минуло, але добудували… Котляревського 8… (Котляревського 4), там одного поверху не було, його надбудували… Дах був як на долоні в нас… тут була колись така дерев'яна веранда, вона потім зігнила, провалилася. Потім в 75 році добудували сходову клітину нову, а за рахунок старої зробили, були такі дубові сходи і була така башта дуже красива, з такими віконцями стрільчатими, її зіпсували, добудували сходову клітину, а за рахунок старої побудували собі кухні, там дві квартири було…
звук 04.01–06.47
Було два входи в квартирі: парадний і чорний… Але потім, коли уплотняли, то уплотнілі конкєтно… Коли в 75 році перебудовували його, то трошки змінили там внизу підвальне було таке фойє… Напівпідвал був, там жила одна полька і мешкала мати з сином, українка, вона прачкою була… В 70 році відвальникам почали давати квартири і тут стали майстерні, в підвалі майстерні…
…Дом тріскав, просто тріскав на очах, ми його стягнули… Ми з ними зробили по периметру стяжку дому, щоб його якось зберегти. Тут поновили ту терасу, вона була дерев'яна колись… Не було того (при вході) коридору, були кімнати…, вхід був у кухню…, але то була така кухня слідкувати за садочком, воду набирати, основна кухня була тут, кухня-столова. Потім, коли нас уплотнили, то ми вхід переробили… Була черепиця, яку акуратненько на наших очах зняли… Хотіли наш паркет дубовий теж зняти… Дах був більше такий крутий…, підняли ті бокові стіни… і були такі балки…, такі балки навхрест і дах був більше такий крутий, а зараз… не такий… Балки ззовні були… Був одноповерховий з мезоніном…
(Мосєсов Роберт Георгійович) Четыре комнаты было, а потом уплотнили… Пять комнат и наверху две комнаты для прислуги…
Двір
…Той сітчасний, нібито звичайний забор, він ше з тих часів. Там десь 910 (1910) чи 913 (1913) рік… Дерева лишилися, ті дерева лишилися, я думаю, ще за Австрії… Це бузок, але не куст, вони ростуть не кустом (а деревом). Оті два дерева первісні, ми приїхали сюди в 45 році, вони вже були великі… Бо там саджав дідо, сливки саджав…, там вже все помінялося. Була ше тополя тут, її спилили, бо казали вона впаде… Бузкові дерева лишилися три, тут (від вул. О. Кольберга) два і там (біля сучасної кухні)… там був такий садочок… дід посадив сливки, потім приїхали другі сусіди, тим вже ніхто не займався…
звук 22.39–24.05
- Вибірковий транскрипт інтерв'ю записаного 21.05.2010
- Автор: Галина Боднар