...

Yaroslava

25/11/2008
ID: 2
The narrator has lived in Lviv on Akademika Bohomoltsia Street, 6 since 1975. The narrator in detail talked about the inhabitants of the former apartment No. 2, and also the neighbors in the building. From the interview, we learn about the owner of building No. 6 and his professional activities. The building’s courtyard in remembered. The former residents of Akademika Bohomoltsia Street are recalled in detail. Information is provided about the methods used to acquire residences on this street in Soviet times, and also responses about the center and the city’s neighborhoods, the way free time was spent. The narrator recalls Lvivites’ accounts of the city’s German occupation. 

We have preserved the interviewee's/interviewees' original language in the partial transcript.
    We have preserved the interviewee's/interviewees' original language in the partial transcript.

    Будинок № 6 на вул. Академіка Богомольця

    Загальні відомості:

    …В тій кімнаті, де я живу пан, шо тут жив, побудував себе… Мені сусідка розказувала з другої квартири… Він тут жив. Бо її сестра тут зразу жила і віддала її перед війною, вони виїхали в Німеччину. Лисої сестра (прізвище сусідки з квартири № 2) вийшла заміж за німця, вони винаймали дві кімнати і кухню, де зараз є Центр (Центр міської історії Центрально-Східної Європи). А там була восьма квартира. В кімнаті мої сусідки (сучасної) був кабінет, а в мої рентген робили… Ті з другої квартири мали всі документи, коли вони втікали. А весь дім він (власник) віддавав людям в оренду. … коли началася війна, вона каже: “Я навіть не знаю, коли він звідти поїхав. І мій шваґер тоже втік”. А вона, Лиса, прийшла з чоловіком і так тут жили. Потім, коли стали більше на Львів нападати, вони були одружені, сина мали, як той син називався, я забула. Не Петро, не Йосип… Ну не можу припомнити, він дуже розумний був… Вони мали книжки, знимки…


    Як вона тут прийшла (Лиса) (це сталося 2 місяці перед Другою світовою війною), то вона вже того пана не бачила, всі почали втікати…

    На чердаку була прачочна. Він (власник) мав і слюсара, і дворника. І кожен житель за Польщі, розказувала Лиса, мав служницю. Він займав цілий поверх, крім 8 і 2 квартири. Пан тут жив і працював. В нього були слуги… Він був рентгенолог. Навіть та бабка, з якою ми поміняли, лишила мені два шкафи з такими полочками, я то повикидала, а один лишила. … документи складав…

    Тут в куті там таке було, як Вам сказати, така ніби стеля зроблена, така загорожа. І там служниця спала. Таке я бачила ще в 2 квартирі, там таке було. Я питаю: “Що Ви там таке маєте, такий ніби піднавіс?” А вона каже: “Так було зроблено в кожній кухні. Бо там служниця спала”. … наприклад була кухня і то ніби не знаю з чого зроблено, з дощок ніби, чи може ше з якоїсь цегли. А потім так як на балконі обгороджене, но нижче і вона там спала. … і вона видно приставляла собі стільчик чи драбинку. Бо стільчиком не залізеш так високо. Таке залізне поруче було, вона там зверху спала, а знизу шось собі складала…


    Отримання квартири:

    Проживала на 700-річчя. По обміну… (сюди прийшла). Було бюро обміну. Я ходила біля Оперного (суч. Театр опери і балету ім. С. Крушельницької), шукала по обміну. Там можна було знайти більшу, меншу, обмін. То було законно. Ти йшов на Жовтневу (суч. вул. Д. Дорошенка), там було обмінне бюро, спочатку було на Леніна (суч. вул. Личаківська). Ми оформляли документа там, а потім перевели на Жовтневу. … приїхали сюди (будинок № 6) в 1975 р. прикінці.

    Попередні власники квартири:

    … Та жінка (попередня жителька) була приїжджа з Полтави, її чоловік на війні був…

    Сусіди:

    Багато було. Вони поміняли. Але сама старша була з 2 квартири небіжка Лиса. Там євреї жили, потім вони виїхали в Америку (8 квартира). Після цього міліцонер жив Личаківського зі сім’єю… Євреї були хороші… В них вхід був з балкону, був такий колідорчик маленький, потім з того маленького ше такий довгий на балкон. І ше йшла 9 квартира на чердак… Тут жив такий не очень хороший полковник війни. Не хочу говорити… На третьому було три (сім’ї), потім було дві. На другому було три, потім тоже дві… Тамта сторона (ліва сторона будинку) більша, там люди робили собі такі коридорчики і заходили до своїх кухонь… Мали цю кухню спільну. Потім билися, сварилися, навіть, розказувала мені одна двірничка, хтось всипав трутки в борщ. І він (полковник) відділився, була кладовочка. Він поміняв в спальні скляні двері, а ті, що з досок сюди поставив. Зробив собі з першої кімнати і кухню, і всьо. … в 1967 р. переділили цю кухню, з фанери.

    Подвір'я:

    Так і було, як я прийшла. Ті дерева вже насадив той полковник (один із мешканців) після війни, а до того не було тих дерев. Був той забор і просто клумба і всьо. … за Польщі люди вішали білизну на стрих. А за руских вже припинали від балкона до балкона… 

      Вул. Академіка Богомольця

      Мешканці вулиці:

      Така пані Нуся, вона все знає про вулицю, розказувала як будинки по вулиці будували і чиї вони були. Вона тут родилася, її мама двірничкою робила… На другому поверсі під 11 (будинок № 11)… Вона може все розказати, хто будував, який будинок скоріше, який пізніше. Її чоловік пішов на войну був українець і його потім вивезли на Сибір на 25 років чи на 20…

      … в підвалі під четвіркою (будинок № 4) жили. … вона після війни туда зайшла, з Молдавії, там голод був…

      Лікарі і адвокати жили під двійкою на Богомольця, повиїжджали.

      … бабулька під 10 (будинок № 10) померла, … сусіди зайняли. Вона була панна. Там було шість кімнат на поверсі і кухня, вони потім то порозділювали. … Катерина, но вона по-польськи по-іншому називалася. … була сама, дітей не мала, в дітдомі виросла, родичі повмирали, по службах ходила, брат віддав її в дітдом ще за Польщі…

      7 будинок тут в куті на Богомольця, та пані Нуся розказувала, … шо то був єврейський будинок і єврей то будував, і єврей двориком робив, і жили…

      Місцевих не лишилося, вимирали. Ті, що були або ті, що зайшли перед війною, то вони вимирали… Та Анна Іванівна є, вона народилася вже у Львові… (мешканка будинку № 11, пані Нуся). Під низом (на першому поверсі будинку № 11) живе така бабка, вона після війни прийшла сюди з чоловіком. Ті, що тут народилися, їх вже давно нема…, вони вже на цвинтарах. 

        Інше

        Центр–околиці міста:

        Невістка категорично відказалася від квартири на Сихові, бо то не в центрі… Мені ше подобалося 700-річчя, туди, як на Топольну. А Сихів, я його не люблю. … поміняла б десь тут недалеко, не хочу ні на 700-річчя, ні Сихів… 

        Вільний час:

        Гуляли. Йшли на Високий замок, Кайзервальд, Шевченківський гай і потім вийшли аж тут біля школи, другого інтернату (інтернату № 2 м. Львова по вул. Короленка). Так мене сусідка з будинку 10 так навчила, казала вона так з чоловіком гуляла, з коліжанками і мене так навчила. 

        Львів у роки Другої світової війни:

        … Як не можна було в войну в вікно подивитися, або фіранку відслонити ввечері, бо стріляли. Добре, що моя сусідка на другому чи третьому поверсі відскочила, але встрілив в вікно, то каже шиби повипадали.

          Partial transcript from an interview recorded on 13.08.2008
          By Halyna Bodnar

          Related Stories

          Related Places

          Description

          Vul. Bohomoltsia, 06 – Center for Urban History of East Central Europe building

          Show full description