Школа
Про проект

Ктуба від А до Я

Ашкенази

Так називають євреїв, що проживали на Рейні та на німецьких землях загалом. Згодом цей термін почали застосовувати до усіх нащадків єврейського населення німецьких земель, а також до тих євреїв, які селились у Західній Франції, Богемії, та на слов’янських землях. Велика кількість ашкеназів проживала на території сучасної України. Ашкенази говорили на їдиші. Іншою групою євреїв були Сефарди («іспанські євреї»), які традиційно говорили на мові «ладіно».

Бестіарій

Книги про тварин та їх символи. Книга відображала віру в те, що кожна створена Богом жива істота має своє призначення. Серед найпопулярніших символів єврейського бестіарія:  єдиноріг, левіафан, заєць. Дуже часто в бестіаріях з'являлись статті, де докладно і з ілюстраціями описувалися тварини, які не існують насправді, наприклад дракон, василіск, мантикора.

Весілля

Єврейське весілля (кидушин) - це традиція, сповнена багатьма релігійними обрядами. Весілля проводиться під спеціальним балдахіном – хупою, яка символічно представляє будинок, де в майбутньому наречений і наречена будуть жити.  Усе починається із кабалат-панім, наречена сідає на прикрашене крісло, своєрідний трон, бо вважається що у день весілля наречена прирівнюється до цариці. До неї підходять гості, вітають її словами "мазль тов" і дарують подарунки.

Герб

Символічний знак (зображення) що належить державі, населеному пункту, роду або окремій особі. Герб зображають на прапорах, хоругвах, монетах, печатках, документах. Вивченням гербів і їх історії займається наука геральдика. 

Дім

Традиційне житло було однотипне з житлом сусідніх народів, але відрізнялося деякими особливостями - спеціальними аплікаціями або розписом на східній стіні (мізрах), непофарбованим чи неоштукатуреною ділянкою стіни в пам'ять про руйнування Єрусалимського храму та ін. Традиційні форми поселення: єврейські квартали, відділені стіною від іншої частини міста; у Східній Європі - містечко (штетл), перехідне від сільського до міського поселення, де євреї складали більшість. Обов'язковими елементами поселення були синагоги, ритуальні лазні (міква), шпиталь, єврейський цвинтар.

Елул

дванадцятий місяць у єврейському цивільному та шостий місяць у релігійному календарі, тривалістю 29 днів. Припадає на серпень — вересень. Елул є місяцем прощення, час покут, каяття. В цей час прийнято вставати щодня до світанку і читати молитви прощення, а також сурмити в баранячий ріг шофар. У цей час також за традицією відвідують могили друзів та родичів.

Етрог

(цитрон) невелике деревце, висотою 2 -4 метри, одне з найдавніших та найзагадковіших рослин. Цей фрукт, подібний на лимон здавна шанувався в єврейській релігійній традиції, особливо на святі кущів, на честь збору плодів - Суккот. Для естрога виготовляли спеціальні коробки-футляри, які стали витворами єврейського мистецтва.  

Єрусалимський храм

Єдиним храмом в юдаїзмі був Єрусалимський Храм, зруйнований римлянами 70 року н.е. З того часу найбільшою святинею юдеїв залишилась Західна стіна (Стіна плачу) – одна з підпірних стін високої платформи цього храму.

Жінка

Жінка – опора дому, вона частково звільнена від виконання законів та заповідей. Рід у євреїв ведеться по жіночій лінії.

Зодіак

В єврейській культурі розташування зірок є дуже важливими. Використання знаків зодіаку можна побачити на ктубот та на багатьох інших документах. Сини Якова, від яких відбулися 12 колін Ізраїлевих, стали 12 духовними коренями, з яких виростає єврейський народ. Ці корені відповідають 12 знакам Зодіаку, 12 єврейським місяцям, 12 буквах єврейського алфавіту і 12 властивостям душі, таким як здатності бачити, мислити, говорити і гніватися.

Зірка Давида

Головний символ єврейського народу. Це шестикінечна зірка, утворена накладанням один на одного двох трикутників з протилежно спрямованими вершинами. Маген Давид присутній у єврейському мистецтві, він прикрашає будинки, надгробки, книжкові палітурки.

Ізраїль

Ізраїль  -  країна в південно-західній Азії на південно-східному узбережжі Середземного моря. На півночі межує з Ліваном, на північному сході — з Сирією, на сході — з Йорданією, на південному заході — з Єгиптом. З проголошенням Держави Ізраїль в 1948 році, загублена 2000 років тому незалежність єврейського народу на його батьківщині була відновлена.

Іврит

Мова іврит – «мова релігії, поезії, мрії і надії євреїв» виникла у 2 тисячолітті до н.е. у стародавній Палестині. У другій половині ХХ століття розпочинається відродження івриту. Зараз цією мовою розмовляє 4 млн. людей. Сьогодні це офіційна мова Ізраїлю.

Їдиш

Єврейський народ, у зв'язку з нелегкими історичними обставинами розсіяний серед інших народів світу, зазнав постійного тиску інших мов. «Буденні» мови єврейської діаспори - ладіно, їдиш та інші слугували своєрідним захистом івриту. Мова їдиш  утворилась  у XII – XIII ст. на основі верхньонімецьких діалектів у взаємодії з семітськими (давньоєврейськими) та слов'янськими елементами.

Йом Кіпур

День очищення, судний день. Його святкують на 10 день місяця. У цей день вирішується доля людини на небі. У день Йом Кіпур дотримуються строгого посту: не можна їсти і пити, митися, вдягати шкіряне взуття 25 годин підряд. Попри це – день є щасливим для євреїв, адже це нагода очищення і умиротворення. 

Ктуба

– єврейський шлюбний договір, мистецький твір, важливий документ з історії єврейських громад. Він містить точну дату й місце створення документа, імена “героїв”, для яких його виготовлено, інформацію про їхнє фінансове становище і соціальний стан, імена видатних особистостей у їхніх громадах, юридичні питання і шлюбні норми. Головна мета підписання контракту – забезпечити законні права жінкию Кожен із членів нової родини зобов'язується виконувати певні обов'язки.

Лев

Один з традиційних символів в єврейській культурі, який можна зустріти на багатьох мистецьких творах та предметах єврейського побуту. В юдейській традиції саме ця тварина вважається одним з символів єврейського народу. Леви зустрічаються, як самі (поодинці та парами), так і у поєдинку з єдинорогом. Поєдинок лева з єдинорогом дуже поширений сюжет в єврейському мистецтві.  

Лаг-Баомер

Веселе єврейське свято. Існує кілька версій походження цього свята, але дослідники так і не дійшли до спільної думки. Традиції святкування мають деякі воєнні елементи – дітей ведуть в парк, де вони бавляться луком і стрілами.  В цей день також дозволено святкувати весілля.

Менора 

- великий ритуальний світильник, що стояв у Єрусалимському Храмі. Це був золотий семисвічник, у чашах якого горіле священна оливкова олія. Її зображували на будівлях синагоги, на дверцятах шафи (Біма), де зберігають сувої Тори, на багатьох предметах єврейського побуту. Менора, увінчана двома гілками маслини, зображена на гербі держави Ізраїль.

Мезуза

Євреї протягом століть розміщують на своїх дверях особливі коробочки - мезузи. У кожній з них - маленький сувій, написаний спеціальним писарем, який містить перший та другий параграфи „Шма”. Коли єврей заходить в дім він бачить мезузу, що нагадує йому, як поводити себе всередині помешкання. А коли єврей виходить з дому, медуза нагадує йому про правильну поведінку поза домівкою.

Мізрах

(буквально «схід»), прийняте у євреїв умовне позначення напрямку до Храмової гори в Єрусалимі, куди треба звертатись обличчям під час молитви. Також так називають стіну синагоги, яка знаходиться в напрямку до Єрусалиму і декоративну табличку (часто витинанка, інколи з написом «Від сходу сонця до заходу прославляємо ім’я Господнє»), якою позначена ця стіна в синагозі чи приватному домі

Новий рік дерев

Новий рік дерев - Ту Бі Шват. Існував звичай саджати дерева на честь кожного немовляти. На честь дочки саджали кипарис, а на честь сина -  кедр. Росла людина і разом з нею росло дерево. Місяць шват приходиться на середину зими, коли вся земля скована морозом і вкрита снігом. Але в Ізраїлі в цей час тепло. І люди мають можливість посадити дерева. Свято перетворилося в День пам'яті. Євреї не тільки саджають дерева. У цей день прийнято їсти плоди, вирощені в Ізраїлі: мигдаль, фініки, гранати

Назорей

 «посвячений Богу»— це звання юдеї давали людині, котра відокремлювалась від інших та особливо присвячувалася єдиному Богу. Як вважається, людина могла стати «назореєм» на якийсь певний час або на усе життя. Допускалося навіть освячення батьками дітей у такий статус.

Оркестр Клезмерський

Традиційна народна музика східноєвропейських євреїв і особливий стиль її виконання. Витоки клезмера лежать як у давньому єврейському фольклорі, так і в музиці сусідніх народів. Первинно клезмерську музику виконували на весільних святкуваннях, і не лише на єврейських.

Пурим

Свято Пурим - це найвеселіше єврейське свято на честь дивовижного рятування євреїв від знищення, що загрожувало їм.  У цей день і діти, і дорослі сміються, дуріють, шумлять. Вирушаючи до синагоги, усі беруть деркачі. За традицією в Пурим влаштовують веселий карнавал, грають в обличчях історію Пурима. У дні Пурима прийнято посилати в подарунок солодощі, фрукти і вино. До цього свята в кожному будинку обов'язково печуть особливі трикутні пиріжки - Вуха Амана (хоменташен)

Рабин

Рабин – релігійний керівник громади, її духовний наставник. Щоб одержати звання рабина, потрібно мати глибокі пізнання і витримати складні іспити. Рабини очолюють громаду, але головне їхнє завдання, як і в попередні століття, – бути духовними наставниками і вирішувати галахічні питання.

Рококо

Стиль рококо (франц. Rососо — мушля, ракушка) – стиль у мистецтві, який народився в колах французького королівського двору у першій половині XVIII ст.

Сім’я

Сім’я – це об’єднання людей, згуртованих за спільними інтересами.

Толерантність

Толерантність – це повага, сприйняття та розуміння багатого різноманіття культур нашого світу, форм самовираження та самовиявлення людської особистості. Формуванню толерантності сприяють знання, відкритість, спілкування та свобода думки, совісті й переконань. Також толерантність – це єдність у різноманітті.

Талмуд

Друга священна книга юдеїв після Тори.  Талмуд містить повчання стосовно щоденного життя єврея. Складається з Мішни (запису усної традиції) та Гемари (продовження Мішни).

Україна і євреї

Єврейська спільнота України належить до найстарших і найбільш багатих у культурному сенсі єврейських громад світу. Хасидизм – релігійний рух, що виник на українських землях. Саме слово хасид означає „благочестивий”.

Уфруф

За тиждень до весілля для нареченого у синагозі влаштовують спеціальна церемонія Уфруф. Під час неї він оголошує общині про своє весілля, приймає вітання. Наречена в той час відправляється у ритуальний басейн мікву, для процедури духовного очищення.

Фалафель

– страва єврейської кухні, невеликі котлетки з меленого турецького гороху (нуту або кінських бобів), підсмажені на олії, покладені в піту разом з маринованими овочами, гострим соусом та тахінним (кунжутним) соусом.

Ханука

Ханука - це свято світла, це символ перемоги над безоднею пітьми, свято, яке вчить людей ніколи не впадати у розпач. У  цей день запалюють свічки в особливому світильнику – ханукії. Ханука веселе свято: дітям у цей день прийнято дарувати подарунки і небагато грошей, влаштовувати танці й ігри.  (дрейдл) + зобразити

Цві

«Цві» означає «олень». Олень – один з традиційних і важливих символів у єврейській культурі. Олень – це символ краси і швидкості. Також – це популярне популярне ім’я для євреїв.

Чулент

«Те що залишається теплим довго» (м’ясо , боби, горщик), страва, яка готується на шабат.
Відповідає законам кошерності. Кошерне  (Кашрут ) - закони чистоти в харчуванні, і не тільки.

Шабат

Субота - головне єврейське свято, що настає щотижня. Шабат - час миру,  день відпочинку. У Суботу єврей не повинен працювати, не повинен думати про свої справи, не повинен будувати ніяких планів на наступний тиждень. Цей день проводять у колі родини, з дітьми і з близькими друзями.

Юдаїзм

Юдаїзм належить до найвідоміших національних релігій. Основною священною книгою юдаїзму є Тора . Слово це має 2 значення. У ширшому воно означає всю єврейську традицію, весь склад юдаїзму. У первинному, вузькому сенсі, Тора – це текст П'ятикнижжя Мойсея (5 перших книг Біблії). Другою священною книгою юдеїв є Талмуд. Талмуд містить повчання стосовно щоденного життя єврея. Місце храму зайняла синагога (бейт-кнессет, дім зборів), яка відіграє суттєву роль в житті єврейського населення. Це не тільки будинок молитви, а й місце зібрання євреїв. Мовою їдиш синагога також називалася «шул» (школа), адже тут не тільки відбувалися щоденні богослужіння, а й вивчали Тору й Талмуд.

Яд Вашем

Яд Вашем – офіційний меморіал в Єрусалимі (Ізраїль), міжнародний центр документування та дослідження геноциду євреїв, присвячений жертвам Голокосту, заснований 1953 року. Неєвреї, які рятували євреїв під час Голокосту, ризикуючи життям, отримують відзнаку «Яд Вашем» — «Праведники народів світу»

Розробка
Вам буде цікаво
Онлайн-інструменти на уроках історії
Огляд цифрових можливостей та ресурсів для викладання історії у школі
Як говорити про минуле через гру
Перша світова війна у інтерактивних форматах. Про комікси, фільми, ігри, інтерактивні веб-ресурси, формати публічної репрезентації історії початку ХХ століття.
Про 90-і. Цікавіше ніж у підручнику
У серії матеріалів публікуємо розроблені командою едукаторів та дослідників навчально-методичні матеріали для вчителів, базовані на дослдженнях та проектах Центру міської історії